Aby móc zajmować się ochroną informacji niejawnych, trzeba pozyskać stosowne kompetencje. Co więcej, muszą być one udokumentowane. Z tego względu każdy zainteresowany jest zobowiązany do odbycia szkolenia z zakresu…
Informacje niejawne o klauzuli „zastrzeżone” muszą być stosownie chronione. Wynika to z faktu, że ich nieuprawnione ujawnienie powodowałoby szkodę dla interesów państwa, interesu publicznego lub prawnie chronionego interesu…
Reglamentacja działalności gospodarczej powoduje, że niektóre profesje wiążą się z koniecznością zyskania odpowiednich pozwoleń lub potwierdzenia kwalifikacji. Tak jest w przypadku przedsiębiorców, których branża jest powiązana z ochroną informacji…
Informacje niejawne, ze względu na swoją specyfikę, są materią kompleksowo uregulowaną w przepisach prawa. To samo dotyczy zakresu i rodzaju zobowiązań pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych. Szczegółowość norm wynika oczywiście z konieczności…
Nieprzypadkowo dokumenty niejawne zostały ograniczone klauzulami redukującymi ilość oczu, które mogą mieć do nich dostęp. Informacje w nich zawarte są danymi wrażliwymi, których waga dotyczy często konkurencyjności…
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce dokumenty z informacjami niejawnymi mają ograniczony dostęp są na kilku płaszczyznach. Nadrzędnym dokumentem regulującym zasady postępowania z takimi danymi jest ustawa z dnia 5. sierpnia…